Copyright@ilarman.ir

سخنراني: رنجهاي فراغي

به مناسبت گراميداشت شاعر و عارف فرزانه مختومقلي فراغي و مصادف شدن آن با روز فتح خرمشهر در دانشگاه منابع طبيعي استان گلستان -گرگان- يه همت دانشجويان تركمن اين دانشگاه مراسم با شكوهي درباره مختومقلي فراعي برگزار شد. سخنران اصلي همايش امانقليچ شادمهر نويسنده و ناشر گلستاني و تركمن بود كه سخنراني خود رادرباره رنجهاي فراغي هنوان كرده، به مصايب و مشكلاتي كه فراغي روبرو بوده اشاره كرده است.
اين پژوهشگر در قسمتي به درد ها و مصيبت ها و رنج هايي اشاره كرد كه مي تواند هر انساني با آن رو در رو شود. اما مصايب مختومقلي را چنين بر شمرد: از دست دادن پدر نحستين معلم او، ازدست دادن دوبرادرش عبدالله و محمد صفا، ار دست دادن دو جگر گوشه اش ملا بابك و ابراهيم، از دست دادن دلداده و يار حود منگلي و ناخشنودي خود از همسر وخيلي از مصايببي كه گريبانگير شاعر يوده است.
ناشر و نويسنده گلستاني در بخش دوم سخنانش با ذكر شعر مپرس حافظ به رنجهايي چون درك فراغي از اوضاع آشفته زمانه خود، اختلاف قومي و درگيري ها و اختلاف هاي اجتماعي و طبفاتي و بدبختي ها و فلاكت هاي عصر وي اشاره كرد و رنجهاي بيعدالتي، فقر و احتلافهاي ظبقاتي، فقر حاكم در جامعه فراغي، تفرقه ملل اسلامي و رنجهاي بي تفاوتي مسلمانان و غفلت آنان اشاره كرد.
در پايان به رهنمودها و راهكارهاي اسلامي كه فراغي در اشعارش رهنمود داده است و ويژگي هاي انسان و جامعه آرماني فراغي با ذكر شواهد شعري اشاره كرد.
اين مراسم با استقبال گسترده دانشجويان و با اجراي برخي از آيين ها و مراسم از جمله ذكر خنجر به پايان رسيد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی و پیاده سازی: ایران وب کاران / نیازی تلفن: 2291449 - 2221228 - 0172