Copyright@ilarman.ir

شرکت انتشارات ایل آرمان در يازدهمين نمایشگاه بین المللی كتاب عشق‌آباد

يازدهمين نمایشگاه بین‌المللی كتاب عشق‌آباد با مشاركت سازمان نشريات دولتي و اتاق صنایع و بازرگانی تركمنستان با شعار”كتاب راه همكاري و ترقي است” برگزار شد. اين نمايشگاه از روز 20 سپتامبر 2016 برابر با 31 شهريور 1395 بطور رسمی با حضور شخصیت­های فرهنگی، سیاسی و دانشگاهی کشور تركمنستان و دیگر کشورهای خارجی افتتاح و روز جمعه 23 سپتامبر 2016 برابر با 2 مهر به کار خود پایان داد.

در يازدهمين نمایشگاه بین‌المللی كتاب عشق‌آباد كه در سالن نمایشگاهی ساختمان اتاق صنایع و بازرگانی در عشق‌‏آباد برگزار شد، بيش از 20 ناشر از استان‌هاي مختلف كشور تركمنستان و 78 موسسه انتشاراتی خارجی از 19 کشور شامل روسیه، آمریکا، چين، انگلستان، اتريش، تركيه، ايران، پاكستان، آلباني، لهستان، اکراین، قزاقستان، آذربایجان، بلاروس، ارمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان و مولداوي که عمدتا از کشورهای حوزه مشترک المنافع بودند، شرکت كرده بودند.

علاوه بر حضور تعداد زيادي از ناشران مدعو در نمايشگاه كتاب، تركيب بيشتر نمايندگان كشورهاي شركت‌كننده را نويسندگان، شعرا، تصويرگران، روزنامه نگاران و مترجمين تشكيل مي‌داد.

نمايشگاه با قرائت پيام تبريك قربان‌قلي بردي‌محمداف، رئيس جمهور تركمنستان توسط گلشاد محمداوا معاون رئيس جمهور تركمنستان در امور فرهنگ آغاز به كار كرد. در بخشي از پيام رئيس جمهور تركمنستان آمده است:«…. اين نمايشگاه فرصت مناسبي براي ارايه محصولات و توانمندي‌هاي جديد و همكاري‌هاي ميان دست‌اندركاران اين صنعت و تبادل تجربه با كارشناسان كشورهاي خارجي است. در اين نمايشگاه، ميهماناني كه از سراسر جهان آمده‌اند در برنامه‌هاي رونمايي كتاب‌هاي جديد حضور خواهند يافت و با آثار نويسندگان و شعرا آشنا خواهند شد. افتتاح خانه مطبوعات جديد در سال 2015 و ارايه توليدات چاپي و انتشاراتي، نشانه رشد امور چاپ و نشر كشور تركمنستان مي‌باشد. ما در اين زمينه سرمايه‌گذاري زيادي انجام داده‌ايم و فناوري‌هاي جديد براي اين صنعت تهيه كرده‌ايم. به تعليم و تربيت كارشناسان در اين عرصه اهميت زيادي قائل هستيم و در همين راستا آموزشكده ويژه نشر و چاپ را از سال 2015 داير كرده‌ايم.»

امسال در این نمایشگاه بین­ المللی به همراه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، نهادهای انتشاراتي از جمله انتشارات بين‌المللي الهدي، سازمان مطالعه و تدوین «سمت»، دانشگاه علامه طباطبائی و انتشارات طلايي از گنبدکاووس و همچنين انتشارات ایل آرمان از گنبدکاووس و انتشارات مختوم قولي فراغي از گرگان بنا به دعوت شخصي از طرف اداره نشريات دولتي حضور داشتند. در بخش فارسي خارج از كشور نيز نمايندگاني از انتشارات صدراي مسكو و بنياد مطالعات اسلامي روسيه در اين نمايشگاه شرکت کردند. غرفه‌هاي متمركز اختصاص يافته به نمايندگان ايران بنا به اعلام روزنامه رسمي تركمنستان مورخ 1/7/1395جزء بهترين غرفه‌هاي موجود بوده كه در اختيار جمهوري اسلامي ايران قرار گرفته بوده است كه اين فضاي ظاهري وقتي با عرضه و نمایش آثار و منشورات نفيس و فاخر فرهنگی کشورمان با چينش منحصر به فرد آراسته شده بود چشم هر بيننده‌اي را مجذوب خود مي‌كرد و بازدیدکنندگان و مقامات محلی و خارجی را بي‌اختيار به سمت خود مي‌كشاند.

معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگ و آموزش، رئیس مجلس، مفتي تركمنستان، وزير فرهنگ تركمنستان و سایر مقامات عالی رتبه در عرصه‌ های مختلف فرهنگی، هنری و ادبی ترکمنستان از جمله افرادی بودند که از غرفه‌های ایران بازدید کردند.

در فرصت سه روزه نمایشگاه کتاب عشق‌آباد ناشران و صاحبان مشاغل مرتبط با کتاب و صنعت چاپ برای انجام ملاقات‌های کاری و عقد قرارداد گرد آمده بودند. در این میان رایزنی فرهنگی کشورمان در عشق آباد با بيش از 10 ناشر و فعال حوزه نشر، گفتگو و ملاقات کاری انجام داد که عمدتاً با حضور در غرفه جمهوری اسلامی ایران و نشست‌ها و گفتگوهای کاری پیرامون چگونگی همکاری و ظرفیت و فعالیت ناشران ایرانی صورت پذیرفت.

در حاشیه این رویداد فرهنگی، میزگردهای ادبی و نشست های علمی مختلفی دربارة موضوعات مرتبط به کتاب و کتاب‌خوانی و چالش‌ها و مشکلات مربوط آن برگزار شد. دانشگاه آكادمي علوم نیز با همکاری چند دانشگاه دیگر يك كنفرانس علمي برگزار كرد. مقالات زيادي براي دبيرخانه كنفرانس از بين شركت‌كنندگان خارجي و داخلي ارسال شده بود كه با نظر هيات داوران، هشت مقاله برتر شناسايي شده بود كه مقاله آقاي دكتر محمدجواد ابوالقاسمي، رايزن فرهنگي كشورمان تحت عنوان “كتاب و كتابخواني؛ رمز ترقي و پيشرفت ملت‌ها و دولت‌ها” نيز جزء هشت مقاله برتر معرفي شد. بنا به دعوت هيات داوران ايشان پس از استقرار در جايگاه، مقاله خود را ارائه داد كه مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

در اين همايش؛ دو مقاله توسط نويسندگان بومي و بقيه از كشورهاي روسيه، پاكستان، آمريكا و ارمنستان مقالات خود را ارائه دادند.

خبرنگاران رسانه­ ها و نشريه‌هاي سراسر تركمنستان با ناشراني كه از ايران در نمايشگاه شركت كرده بودند از جمله رايزن فرهنگي كشورمان در تركمنستان مصاحبه كردند كه متن مصاحبه‌ها به همراه تصاوير غرفه در روزنامه‌هاي: تركمنستان، تركمنستان بي‌طرف، وطن، نسل، عشق‌آباد، زمان، اخبار و … انتشار يافته است. اين مصاحبه‌ها در شبکه «ترکمنستان» به 7 زبان، شبکه­‌هاي آلتين عصر، ميراث، ياشليق، اخبار رسمی «وطن» و همچنين راديو‌هاي وطن و چهار طرفدن پخش شده است.

همانطور که گفته شد برنامه‌های جنبی دیگری از جمله سخنرانی و کارگاه‌های آموزشی با حضور نویسندگان كشورهاي شركت كننده در حاشيه نمایشگاه دایر بود. موضوعات این برنامه‌ها متنوع و متعدد بود كه از مهم‌ترین آن می‌توان به معرفي و رونمايي كتاب جديد رئيس جمهور تركمنستان با عنوان “موسيقي صلح و موسيقي دوستي و برادري” اشاره کرد.

این نمایشگاه پس از سه روز فعالیت با اهداي لوح تقدیر به شرکت‌کنندگان از جمله شرکت کنندگان ایرانی به کار خود خاتمه داد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی و پیاده سازی: ایران وب کاران / نیازی تلفن: 2291449 - 2221228 - 0172